Mi a különbség a grillezés és a BBQ között?
Sokan úgy hiszik, hogy a barbeque és a grill ugyanaz. A BBQ kulcsa abban rejlik, hogy az egy olyan sütési mód, melynek során a hús huzamosabb ideig, akár órákon keresztül füstölődik. A BBQ-t általában a nagyobb húsok esetén vetik be, ekkor 100-120 °C körül történik a sütés (ez a hőfok grillezésnél 170-től egészen 300 Celsiusig terjedhet).
Közvetlen sütés
A közvetlen mód meglehetősen egyszerű, mivel itt az ételt közvetlenül a láng felett sütjük. Ezt a technikát az egyadagos ételekhez javasoljuk, amilyen például a steak, karaj, hal, hamburger, kebab és a különféle zöldségek, vagy bármi egyéb alapanyag, amely nem igényel hosszabb sütögetést.
Közvetett sütés
A közvetett grillezési módszer egy lassú sütési technika a nagyobb húsok sütéséhez, mint például az egyben sültek, vagy szárnyasok. Ahogy a nevében is benne van, az ételt nem a láng fölött közvetlenül sütjük, hanem meleg, cirkuláló levegőben. Kétféle közvetett sütési módszer létezik, mindkettő alacsonyabb sütési fokozaton, zárt fedővel történik. Az egyik a csepegtetőtálcás módszer, a másik pedig egy begyújtatlan égő segítségével történik. Mivel nem szükséges megfordítani, vagy beolajozni az ételt, ez a grillezési technika különösen biztonságos: a fellángolás kizárható. Ezzel a módszerrel a levek és az ételből lecsöpögő nedvek belefolynak és összekeverednek a csepegtetőtálca tartalmával. Ez a keverék aztán elpárolog, mely automatikusan megfűszerezi az ételt, ezzel ínycsiklandó ízekkel ruházza fel és biztosítja, hogy a sült, a csirke, vagy a pulyka nedves és zamatos legyen.
Felejtsd el, hogy nem kell forgatni!
Szívósan tartja magát az a tévhit, amely szerint a grillezendő húst nem szabad forgatni a tűzön. A tudomány viszont azt mondja, hogy éppen erre van szükség. Minél többször forgatjuk a húst, annál egyenletesebben éri közepes mennyiségű hő minden oldalát. Ezzel tulajdonképpen az alacsony hőmérsékleten történő főzést szimuláljuk, ráadásul, bár hihetetlennek hangzik, körülbelül 30 százalékkal hamarabb el is készülünk.
Fóliában sütés
Miként a sütőben, úgy a grillen is süthetünk alufóliába csomagolt ételeket. Ezek előnye, hogy az így grillezett étel nemcsak zsírszegény lesz, de jobban megtartja aromáját, originális ízeit. A zárt csomagban a fűszerek is intenzívebb ízzel bírnak, így kevésbé fűszerezzünk, mintha nyílt lángon sütnénk. A fólia fényesebbik fele legyen kívül, a belső felét pedig vékonyan olajozzuk ki. Ha a csomag felfújódik, megdagad, az azt jelzi, hogy az étel elkészült.
Lecsukjam? Ne csukjam?
Ha nem szabad tűzön, hanem befedhető grillezőn készítjük a lakomát, felmerül a kérdés, hogy le kell-e fedni a parázs felett készülő húsokat. Ha faszénnel grillezünk és nyitva hagyjuk a grill tetejét, a több oxigén forróbb parazsat eredményez. Ha azonban gázos grilleszközt használunk, érdemes lecsukni a fedőt, itt ugyanis nincs akkora szerepe annak, hogy mennyi oxigén kerül a tűztérbe, sokkal egyenletesebb hőt ad egy gázos készülék, mint a parazsas változat.
Ha csak lehet, inkább faszenes grillt használjunk, hiszen a parázson készült ételek ízletesebbek, mint a gázon grillezett húsok (vagy épp zöldségek).
Tippek a húsok grillezéséhez
· A hússzeletek ne legyenek nagyon vastagok, mert különben nem sülnek át, ideális az 1 cm vastagság.
· A húsokat grillezés közben nem szabad villával megszúrni, mert kifolyik a levük, a zsírjuk és kiszáradnak. Használjunk húscsipeszt.
· Ha csontos húst sütünk, akkor a csont mellett kisebb vágást ejtve ellenőrizhetjük, hogy a hús átsült-e.
· Grillezés előtt semmiképpen ne sózzuk meg a húst, mert az elvonja a nedvességet, és a hús könnyebben kiszárad.
· Ha sütés előtt pár csepp citrommal átdörzsöljük a húst, akkor felpuhulnak a rostok.
· Ha pácoljuk a húst, akkor érdemes már 2-6 órával előbb előkészíteni, így sokkal ízletesebb és porhanyósabb lesz és rövidebb idő alatt elkészül
· Tapintással megállapítható, hogy a hús megsült-e már: a húst a legvastagabb részén nyomjuk meg, ha már kemény, akkor átsült. A hal húsa átsült, ha a színe már nem áttetsző.
· Mindenképpen kerüljük el azt, hogy a hús kívül égett és belül nyers legyen – így nemcsak ehetetlen, de olyan baktériumok is maradhatnak benne, amelyek betegséget okozhatnak.
Zöldségek
A zöldségek alacsonyabb hőfokon és rövidebb idő alatt megsülnek, így gyengébb parázson, a felső grillrácson süssük. Ügyeljünk arra, hogy a zöldséget ne süssük túl, mert keserű lesz az íze. A zöldség akkor jó, ha a grillcsíkok már látszódnak rajta. A zöldségeket legjobb feldarabolni és nyársra tűzni vagy fapálcikára feltűzve grillezni.
Grillezésre alkalmas zöldségek: gomba, paprika, cukkini, padlizsán, burgonya, paradicsom, kukorica, hagymafélék. A hagymát héjastól tegyük a nyársra és csak falatozás előtt tisztítsuk meg.
Túl sok alapanyagot egyszerre ne tegyünk a grillre, mert akkor nem sülni, hanem párolódni fognak.
Gyümölcsöket grillezni? Miért ne!
Bár idehaza még kissé szokatlan, a gyümölcsök is kiválóak grillezve. Az alma, körte, barack, banán grillen sütve majd őrölt fahéjjal, vaníliafagylalttal esetleg mézzel tálalva, csokiba mártva nagyszerű desszert lehet.
Néhány pác ötlet
Pácolásnál kerüljük a túlzásokat, hogy mind a hús vagy zöldség, mind a fűszerek ízei jól érvényesülnek. A pác sem tartalmazhat sót, mert ugyanúgy elvonja a nedvességet a húsból és a zöldségekből is. A pác nemcsak finom, de védőréteget is képez, így az értékes íz- és tápanyagok is megmaradnak. A pácolás ideje húsoknál minimum 2-6 óra, halaknál 1, zöldségeknél fél óra.
Ha olajos pácot készítünk, akkor mindig olívát használjunk. Íme néhány ötlet:
· Hal: citromlé és reszelt citromhéj, fokhagyma, petrezselyem, chili, rozmaring, kapor, kakukkfű
· Sertéshús: mustár, borecet, szójaszósz, méz, bazsalikom, zsálya, őrölt bors
· Bárányhús : hagyma, fokhagyma, rozmaring, menta, paprika, babérlevél
· Csirkehús: méz és mustár, szójaszósz, citrom, fokhagyma, rozmaring, fehér bors, koriander
· Marhahús: fokhagyma, mustár, bors, babérlevél, kömény, szerecsendió
Fedezd fel a grillezés világát a Misihusival! Webáruházunkban és piacpontjainkon csak a legfrissebb, minőségi húsárut találod. Mindent, ami egy grillezéshez kellhet.