Napi ajánlott bevitel
A sovány sertéshús, mint például a karaj az egészségtudatos táplálkozásba is nagyszerűen beleillik, mert zsír és koleszterin tartalma egyaránt alacsony. Naponta 2-3 egység húsra (egy szelet karaj – kb. 100 gramm - egy egységnek felel meg), húskészítményre van szüksége szervezetünknek.
Értékes tápanyagok
A sertéshúsok kellő arányban tartalmaznak olyan esszenciális aminosavakat, amelyeket a szervezetünk nem tud előállítani. Már napi 50 gramm hús elfogyasztása is fedezi egy ember teljes esszenciális aminosav-igényét, valamint fehérjeszükségletének 20%-át.
A vörös húsok – ezen belül a sertéshús is – a bennük található felbecsülhetetlen értékkel bíró, kiemelkedő vastartalomnak köszönhetően nyerik el vörös színüket. Minél vörösebb tehát a hús színe, annál magasabb annak vastartalma. A vasnak a vörösvértestek felépítésében és a szervezet oxigénellátásában is kiemelkedő szerepe van, nélküle az oxigén nem lenne képes eljutni a sejtekhez, kellő mennyiségű jelenléte ezért nélkülözhetetlen a szervezet életképessége szempontjából. Mivel a vasat szervezetünk nem képes előállítani, beviteléről táplálkozással kell gondoskodnunk.
A sertéshúsok jelentős mennyiségben tartalmazzák a B-vitamin csoport tagjait: B1, B2, niacin, B6, és a B12-t is. A B-vitaminok biztosítják testünk sejtjeiben a normál zsír- és fehérje-anyagcserét, valamint támogatják az idegrendszert például a stressz jobb kezelésében. A sertéshúsnak különösen kiemelkedő a sokak által agyserkentő vitaminnak nevezett vízoldékony B1-vitamin tartalma. Ez a vitamin a természetben csak állati eredetű élelmiszerekben – húsfélék, tej és tejtermékek, tojás – található meg, hiánya működési zavart okozhat az idegrendszerben. A B1 vitamin fontos szerepet játszik a szénhidrát anyagcserében is. A sertéshús ötször több B1 vitamint tartalmaz, mint más húsok.
A zsírban oldódó vitaminok közül nagy mennyiségű A és D vitamin található benne.
Megfelelő arányban található benne még nátrium és kálium, amelyek együttesen játszanak szerepet a szervezet vízegyensúlyának megtartásában és a szív normál ritmusának biztosításában.
Koleszterin – Csak okosan!
A sertéshústól sokan amiatt az általános vélekedés miatt tartanak, miszerint magas a koleszterintartalma. Nos, mint minden állati eredetű élelmiszer, a sertéshús is tartalmaz több-kevesebb mennyiségben koleszterint, amely normál esetben nem káros a szervezetünkre, kizárólag a magas koleszterinszinttel élőknek kell odafigyelnie a bevitt mennyiségre.
Minél soványabb a hús, annál alacsonyabb annak koleszterintartalma, amit a hús sütéséhez használt zsiradékkal sokszorozunk meg.
Ha a sertéshúst kevés zsiradékkal vagy a reformkonyha egyéb fortélyait felhasználva, például repceolajon, vagy párolva, esetleg sütőzacskóban sütve készítjük el, még azok is büntetlenül élvezhetik annak kellemes ízvilágát, akiknek magasabb a koleszterinszintjük.
Érdekesség: 10 dkg sovány sertéshús fele annyi koleszterint sem tartalmaz, mint a csökkentett zsírtartalmú vaj.
Hasznos zsírokat tartalmaz
A közhiedelemmel ellentétben a zsiradékok fogyasztása elengedhetetlen, hiszen feladatuk közé tartozik a sejtépítés, a zsírban oldódó vitaminok tárolása, mechanikai védelmet és hőszigetelést nyújtanak. Zsírosabb sertéshúsok mellé köretként ajánlott a könnyebb, rostokban és vitaminokban bővelkedő zöldségfélék fogyasztása, valamint fontos tudnunk, hogy a többlet zsír- és koleszterin felvétel nem a húsok, húskészítmények fogyasztásából adódik, hanem többek között a már előbb említett ételkészítéshez felhasznált zsiradékok mennyiségéből.
És most jöjjön néhány érdekesség a sertéshúsról
• Világosabb színe ellenére a sertéshús mioglobintartalma miatt a vörös húsok közé tartozik, hasonlóan a marha- és bárányhúshoz.
• A BBQ-rajongók világszerte a sertéshúst részesítik előnyben: legyen szó ínycsiklandó tépett sertés-szendvicsről vagy fenséges ragacsos mézes-BBQ bordáról, ez a húsfajta mindig a középpontban van.
• A sertések tenyésztési célú háziasítása több ezer éves múltra tekint vissza, melyre bizonyítékokat is találtak az ókori civilizációkban, például Egyiptomban és Kínában.
• A sertéshús mértékkel fogyasztva és különféle élelmiszerrel kombinálva része lehet az egészséges és kiegyensúlyozott étrendnek.
• A sertések takarmány-átalakítási hatékonysága magasabb, mint a szarvasmarháké, vagyis takarmányuk nagyobb hányadát alakítják át testtömeggé. Ez a sertéshúst fenntarthatóbb megoldássá teszi az erőforrás-felhasználás és a környezeti hatás szempontjából.
• A sertéshús az egyik leggazdagabb természetes kreatinforrás, amely az izomsejtek energiatárolásában fontos vegyület. Ez különösen előnyös a teljesítményt és az izomnövekedést javítani vágyó sportolók és testépítők számára. A kreatin potenciálisan javítja a fizikai teljesítményt és elősegítheti az izmok regenerálódását edzés közben és után.
Válogass Te is webáruházunkban a kiváló minőségű, egészséges sertéshús kínálatunkban, és tegyél egy lépést a kiegyensúlyozott táplálkozás felé!